Sezon III (2019)

Trzeci sezon Performing Europe ukaże kolejny fragment europejskiej tożsamości – w cyklu spektakli i projektów spotkamy artystów z Austrii i Włoch. Przypomną o sile politycznych wystąpień (Navaridas&Deutinger), zmaterializują nieobecnych (Matsune), odtworzą tańce z dziecięcego pamiętnika (Pennini) i pokażą młodym rolę technologii w autokreacji (Sciarroni). Pierwsza trójka nie występowała jeszcze w Polsce. Ostatni to m.in. zdobywca weneckich Złotych Lwów 2019.

SPEKTAKLE

1.07, g. 19.00, u-jazdowski laboratorium
Navaridas & Deutinger YOUR MAJESTIES

2.07, g. 11 i g. 19.00, Teatr Lalka
Alessandro Sciarroni JOSEPH_KIDS

3.07, g. 19.00, u-jazdowski laboratorium
CollettivO CineticO 10 MINIBALLETTI

4.07, g. 20.00, u-jazdowski laboratorium
Michikazu Matsune z Frans Poelstra & Elizabeth Ward ALL TOGETHER             

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

1-7.07, przestrzeń miasta
CITY OF SECRETS
laboratorium twórcze z Michikazu Matsue

1-4.07, g. 16.00-19.00, u-jazdowski plener
KIOSK w RUCHU
interdyscyplinarna instalacja

4.07, g. 18.30, u-jazdowski laboratorium
NEW DANCE HOUSE
panel dyskusyjny

***

BILETY
www.ewejsciowki.pl
na spektakl „Joseph Kids” bilety również w Teatrze Lalka
25 zł normalny, 20 zł ulgowy/rodzinny/grupowy, 15 zł profesjonalny

 

SPEKTAKLE

Navaridas & Deutinger (AUSTRIA) | „Your Majesties”
1.07.19, g. 19.00, 50 min
u-jazdowski laboratorium
spektakl w języku angielskim
po spektaklu spotkanie z artystami

pomysł i wykonanie: Marta Navaridas i Alex Deutinger
text: Barack Obama

Wykład-performance o wojnie, pokoju i nadziei z cyklu „Ikony retoryki”. Navaridas & Deutinger to specjaliści od choreografii słowa i mowy ciała. Przedstawiają wystąpienie prezydenta Baracka Obamy podczas wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo. Alex Deutinger wygłasza mowę w jej historycznym brzmieniu, a Marta Navaridas działa jak teleprompter, manipulując i kierując jego ruchami. W prosty, zabawny i bezkompromisowy sposób obnażają nie tylko polityczne socjotechniki, ale także zależności między gestem a słowem, niuanse percepcji i granice wytrzymałości. Niekonwencjonalny duet z Grazu będzie gościł w Polsce po raz pierwszy.

*

Alessandro Sciarroni (WŁOCHY) | „Joseph_Kids”
2.07.19, g. 11 i g. 19.00, 60 min.
Teatr Lalka
spektakl bez słów + wspólna zabawa na scenie, dla dzieci 4-12 lat

autor Alessandro Sciarroni
wykonanie Michele Di Stefano i Marco

Spektakl jest przepracowaną wersją pierwszego solo Sciarroniego z 2011 roku pt. „Joseph”. Dopisek „Kids” wskazuje na nowego odbiorcę. To swego rodzaju instrukcja dla młodych, jak wykorzystać narzędzia technologiczne na swoją korzyść. By zamiast alienować, pozwalały kreować. Tytułowy Joseph wchodzi w oko kamery laptopa, zwróconego w stronę widowni i testuje, co i jak chce pokazać. Kontroluje swój wizerunek. Z biegiem czasu efekty wideo deformują, multiplikują i dekonstruują obraz. Zabawny dialog tancerza z kamerą wciąga widzów, którzy oglądają także siebie i swoje reakcje. Sciarroni kilkakrotnie był gościem Ciało/Umysł, ostatnio w 2017 roku z „Aurorą”, nagrodzoną „teatralnym Oskarem”. W ciągu przeszło 10 lat swojej kariery w świecie performansu był wielokrotnie nagradzany:
2019 – Złote Lwy w Wenecji
2017 - Europejska Nagroda Teatralna  Nowe Rzeczywistości Teatralne

*

CollettivO CineticO (WŁOCHY) | „10 Miniballetti”
3.07, g. 19.00, 50 min
u-jazdowski laboratorium
spektakl w języku angielskim, zawiera sceny nagości
po spektaklu spotkanie z artystami

uwaga alergicy! w spektaklu wykorzystywane jest pierze

reżyseria, choteografia, taniec: Francesca Pennini
dramaturgia, światło: Angelo Pedroni
asystent: Carmine Parise

W serii dziesięciu mini-baletów, Francesca Pennini bada nieskończone możliwości ciała poddanego rygorystycznej geometrii i wznosi je na wyżyny charyzmatycznej poezji i tańca.  Zależności pomiędzy siłą a ulotnością, choreografią a tańcem, teraźniejszością a przeszłością, widownią a sceną – to wszystko znajdziemy w wielokrotnie nagradzanym spektaklu inspirowanym notatnikiem Pennini z dzieciństwa, w którym opisała kilkanaście nigdy wcześniej niezrealizowanych choreografii swojego autorstwa. Zwinność akrobatki, humor i lekkość formy porywają widzów. Artystka będzie gościć w Polsce po raz pierwszy.

*

Michikazu Matsune with Frans Poelstra & Elizabeth Ward (AUSTRIA) | „All Together”         
4.07.19, g. 20.00, 65 min
u-jazdowski laboratorium
spektakl w języku angielskim, zawiera scenę nagości
po spektaklu spotkanie z artystami   

pomysł: Michikazu Matsune
wykonanie: Michikazu Matsune, Frans Poelstra, Elizabeth Ward
wsparcie: Dorothea Zeyringer

“Wszyscy razem” to lekko podana opowieść o trwałych połączeniach między ludźmi. Międzynarodowi performerzy przywołują na scenę osoby, które znają lub kiedyś znali. Braci, przyjaciół, nauczycieli, kochanków, idoli, czy wręcz wrogów. O jednych opowiadają, innym dedykują taniec, w innych się wcielają. I nagle okazuje się, że – choć ciałem nieobecni – mają oni wpływ na tu i teraz. A czy przez to, że mówi się o nich w obecności widzów, stają się także częścią życia każdego, kto przyszedł na ten spektakl? I czy widzowie na zawsze stają się częścią życia artystów? Obecność nieobecnych – dla jednych poetycki absurd, dla innych – logiczna prawda. W każdym razie – do przemyślenia, czy zawsze wszyscy jesteśmy razem?

 

***

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

CITY OF SECRETS, przestrzeń miasta
1-7.07, więcej [k.sztarbala@cialoumysl.pl]
Laboratorium twórcze Michikazu Matsue dla osób, które kochają tajemnice i są gotowe na inspirujące działania performatywne w przestrzeni miasta.

KIOSK w RUCHU
1-4.07, g. 16.00-19.00, u-jazdowski plener
Interdyscyplinarna instalacja, która szuka odpowiedzi na pytanie „co znaczy dziś performance”. Jej elementem jest powstała w 2017 roku pierwsza w Polsce karciana gra choreograficzna „Ciało/”. Zaproszeni artyści rozwiną ją w tym roku, wprowadzając kolejne pojęcia ze świata tańca. Gra dla każdego – doświadczenie sceniczne nie jest konieczne.

NEW DANCE HOUSE
4.07, g. 18.30, u-jazdowski laboratorium
Panel dyskusyjny połączony z promocją publikacji o tym samym tytule, która jest kontynuacją rozmów z artystami, kuratorami i teoretykami na temat szeroko rozumianego „centrum tańca”. Moderatorzy: redaktor książki Paweł Kamiński oraz dziennikarka Anna Sańczuk. Dla uczestników książka w języku angielskim gratis.

 

***

PERFORMING EUROPE sezon III
Warszawa 1-7 lipca 2019

Miejsca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Lalka, przestrzeń miasta

Kurator: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Partner: apap, DOTA project by Tanzquartier Wien in cooperation with the Federal Ministry for Europe, Integration and Foreign Affairs, Austriackie Forum Kultury w Warszawie,  Butohsfera, u-jazdowski, Teatr Lalka

Patroni medialni – Chilli Zet, TVP Kultura, Teatr, Didaskalia, Taniecpolska.pl, Notesna6tygodni, E-teatr,pl

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project), Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.