O Festiwalu

Kiedy w 2008 roku festiwal Ciało/Umysł odkrywał w tańcu powszechną globalizację, tworząc warunki do refleksji nad znaczeniem emigracji w tańcu i nad jego kształtem, wydawało się że taka tendencja będzie się tylko rozwijała, pogłębiała. Prezentowaliśmy wybuchową mieszankę kultur, które narodziły się w XXI w. Pokazaliśmy formy tańca i ruchu, które podlegały wpływom innych kultur. Konfrontowaliśmy mity, stereotypy i wyobrażenia o kulturze afrykańskiej czy azjatyckiej z twórczością artystów z tych kontynentów.

Zorientuj się! – gdzie teraz tak naprawdę jesteś? Zorientuj się! – czy Wschód może być bliski? Zorientuj się! – jaka jest twoja orientacja?

Dziś, po 10 ciu latach jesteśmy świadkami odwrotnych ruchów, ruchów w głąb swojej własnej, narodowej kultury, poszukiwania wewnątrz skorupy, która pokrywa nazwy konkretnych terytoriów.

Zaproszeni w 2018 r na Ciało/Umysł artyści, czerpiąc z tradycyjnej muzyki swoich krajów i folklorystycznych dźwięków, korzystając z nowych form sztuki tańca i  performansu – tworzą współczesną opowieść o tym, jak nowe wciąż spotyka się ze starym.

Pośrednio przypomnimy też o obecnych geopolitycznych problemach.     W pracach odnajdziemy m.in. napięcia panujące na Bliskim Wschodzie, skąd artyści pochodzą. Przypomnimy o burzeniu starożytnych zabytków kultury, kruchości przedmiotów i ludzkiego życia, ale też o podwójności kultury, wygnaniu i nieobecności. Będziemy badać obszary, których nie dotknął wpływ innych kultur, a jeżeli doszło już do kulturowej wymiany, to nie miało to wpływu na społeczne i artystyczne myślenie, ani estetykę pracy. W czasie, kiedy wszystkie światła skierowane są na kobiety, my podejrzymy jak w tym świecie radzą sobie mężczyźni...

Za każdym z nich stoi jakaś historia...