10 Miniballetti | CollettivO CineticO (WŁOCHY)

CollettivO CineticO (WŁOCHY) | 10 Miniballetti
3.07, g. 19.00, 50 min
u-jazdowski laboratorium
spektakl w języku angielskim, zawiera sceny nagości
po spektaklu spotkanie z artystami

uwaga alergicy! w spektaklu wykorzystywane jest pierze

reżyseria, choteografia, taniec: Francesca Pennini
dramaturgia, światło: Angelo Pedroni
asystent: Carmine Parise

BILETY 20-25 zł

10 Miniballetti

W serii dziesięciu mini-baletów, Francesca Pennini bada nieskończone możliwości ciała poddanego rygorystycznej geometrii i wznosi je na wyżyny charyzmatycznej poezji i tańca.  Zależności pomiędzy siłą a ulotnością, choreografią a tańcem, teraźniejszością a przeszłością, widownią a sceną – to wszystko znajdziemy w wielokrotnie nagradzanym spektaklu inspirowanym notatnikiem Pennini z dzieciństwa, w którym opisała kilkanaście nigdy wcześniej niezrealizowanych choreografii swojego autorstwa. Zwinność akrobatki, humor i lekkość formy porywają widzów.

CollettivO CineticO to eksperymentalna grupa artystyczna założona w 2007 roku przez choreografkę Francescę Pennini i dramaturga Angelo Pedroni. Skupia przeszło 50 reprezentantów różnych dyscyplin sztuki i środowisk. Członkowie kolektywu w swoich pracach krzyżują gatunki, poruszając się gdzieś pomiędzy tańcem, teatrem i sztukami wizualnymi.  Zmiana reguł gry performatywnej, podważanie relacji z widzem oraz żelazny rygor przy jednoczesnym zachowaniu dystansu i ironii to wizytówka tych artystów. Ich metody pracy pozawalają działać w różnych przestrzeniach i na różnych poziomach – od desek teatru przez zakamarki miasta, świat wirtualny aż po realizację misji mimetycznych w życiu codziennym. CollettivO CineticO rezyduje w Teatro Comunale Claudio Abbado w Ferrarze i należy do międzynarodowego networku APAP. Do tej pory grupa stworzyła 37 produkcji, zdobywając wiele nagród: Giovani Danza’Autori Prize (2008), Rete Critica Award dla najlepszego włoskiego artysty (2014), Jurislav Korenić Award dla najlepszego reżysera młodego teatru (2014), Danza&Danza Prize dla najlepszego choreografa i wykonawcy (2015), nominacja UBU dla najlepszego wykonawcy poniżej 35 roku życia, MESS Prize (2016) na BE Festival w Birmingham, Hystrio Iceberg Award (2016), Nagroda Stowarzyszenia Krytyków ANCT 2016.

Prace kolektywu były prezentowane w Austrii, Belgii, Bośni, Danii, Francji, Niemczech, Grecji, we Włoszech, w Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Czechach, Serbii, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii, na Tajwanie oraz transmitowane na żywo w USA i Korei.

Francesca Pennini [z d.Ferrara, ur. 1984] zaczynała jako gimnastyczka, a następnie poświęciła się tańcowi współczesnemu. Studiowała taniec w Balletto di Toscana (Firenze) oraz w Laban Centre (Londyn), zgłębiając szeroką gamę dyscyplin: od butoh przez free diving, sztuki walki aż po disco dance. Jako niezależna tancerka występowała z Sasha Waltz & Guests.

Obecnie prowadzi wykłady i seminaria w muzeach, centrach sztuki i na uniwersytetach (m.in. Biennale College of Venice, MAXXI Museum Rome), gdzie wykłada autorską technikę pracy choreograficznej. Inspiruje się wszelkimi formami performatywnymi – od konkursów i parad, po gry językowe i komputerowe. Dzięki projektom z udziałem młodzieży, wraz ze współzałożycielem CollettivO CineticO, Angelo Pedronim, stworzyli coś na kształt szkoły dla nastolatków, w której konstruktywna i pogłębiona praca twórcza pozwala przekuć kryzys dojrzewania w fascynującą przygodę.

O pracach Franceski mówi się, że balansują na granicy matematyki i poezji gestu.

***

PERFORMING EUROPE sezon III
Warszawa 1-7 lipca 2019

Miejsca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Lalka, przestrzeń miasta

Kurator: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Partner: apap, DOTA project by Tanzquartier Wien in cooperation with the Federal Ministry for Europe, Integration and Foreign Affairs, Austriackie Forum Kultury w Warszawie,  Butohsfera, u-jazdowski, Teatr Lalka

Patroni medialni – Chilli Zet, TVP Kultura, Teatr, Didaskalia, Taniecpolska.pl, Notesna6tygodni, E-teatr,pl

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project), Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

21 maja 2019