Your Majesties - Navaridas & Deutinger (AUSTRIA)

Navaridas & Deutinger (AUSTRIA) | Your Majesties
1.07.19, g. 19.00, 50 min
u-jazdowski laboratorium
spektakl w języku angielskim
po spektaklu spotkanie z artystami, prowadzenie spotkania Emilia Cholewicka

pomysł i wykonanie: Marta Navaridas i Alex Deutinger
text: Barack Obama
wsparcie finansowe: DOTA project by Tanzquartier Wien in cooperation with the Federal Ministry for Europe, Integration and Foreign Affairs, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Departament Kultury Miasta Wiedeń

BILETY 20-25 zł

 

Your Majesties

Wykład-performance o wojnie, pokoju i nadziei z cyklu „Ikony retoryki”. Navaridas & Deutinger to specjaliści od choreografii słowa i mowy ciała. Przedstawiają wystąpienie prezydenta Baracka Obamy podczas wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo. Alex Deutinger wygłasza mowę w jej historycznym brzmieniu, a Marta Navaridas działa jak teleprompter, manipulując i kierując jego ruchami. W prosty, zabawny i bezkompromisowy sposób obnażają nie tylko polityczne socjotechniki, ale także zależności między gestem a słowem, niuanse percepcji i granice wytrzymałości. Niekonwencjonalny duet z Grazu będzie gościł w Polsce po raz pierwszy.
 

Marta Navaridas pochodzi z San Sebastián, a Alex Deutinger z Salzburga. Na stałe pracują w Grazu, w Austrii. Jeśli chodzi o wykształcenie, mają bardzo podobny background. Marta studiowała translację na Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie, choreografię na ArtEZ University Arnhem oraz pantomimę w amsterdamskim HKA. Alex także studiował translację, tyle, że na Uniwersytecie Karl-Franzens w Grazu oraz Taniec Współczesny w Instytucie Sztuk Tanecznych (IDA) na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu. Współpracują od 2008 roku, tworząc spektakle, dla których punktem wyjścia są teksty.

Wybrane prace: “Look at Them Now!”, ”This is Not a Ship”, ”Your Majesties”, ”Speaking of Which”, “On the Other Hand”, “Queen of Hearts”, “Pontifex”

Spektakle tego duetu były pokazywane na międzynarodowych festiwalach oraz w prestiżowych instytucjach kultury, takich jak Abrons Arts Center w Nowym Jorku, Gessnerallee w Zurichu, House of Dance w Lionie, Palazzo Grassi w Wenecji, The Place w Londynie, Danspalladium w Malmö, Rencontres Chorégraphiques Internationales de Seine-Saint Denis, Centrale Fies Drodesera , Pôle Sud w Sztrasburgu, Impulstanz Festival w Wiedniu, Dansens Hus w Sztokholmie, Dance Week Festival w Zagrzebiu, Muffatwerk w Monachium, Frascati Theater w Amsterdamie, Escena Contemporanea w Madrycie, Szene Salzburg, Tanzquartier Feedback Festival w Wiedeniu.
Można je oglądać na https://vimeo.com/channels/navaridasdeutinger

Marta i Alex działają także indywidualnie (np. spektakl Navaridas „The Battle”) oraz w innych konstelacjach artystycznych (wspólnie w ramach The Loose Collective, a Deutinger z Alexandrem Gottfarbem w spektaklu “Chivalry is Dead”).

 

***

PERFORMING EUROPE sezon III
Warszawa 1-7 lipca 2019

Miejsca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Lalka, przestrzeń miasta

Kurator: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Partner: apap, DOTA project by Tanzquartier Wien in cooperation with the Federal Ministry for Europe, Integration and Foreign Affairs, Austriackie Forum Kultury w Warszawie,  Butohsfera, u-jazdowski, Teatr Lalka

Patroni medialni – Chilli Zet, TVP Kultura, Teatr, Didaskalia, Taniecpolska.pl, Notesna6tygodni, E-teatr,pl

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project), Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

20 maja 2019