Miasto sekretów (Warszawa) - Laboratorium z Michikazu Matsune

Fundacja Ciało/Umysł i Michikazu Matsune w ramach projektu Performing Europe ogłaszają nabór do laboratorium poświęconego najskrytszym tajemnicom...

Miasto sekretów (Warszawa) - Laboratorium z Michikazu Matsune

Czy masz jakieś palące sekrety, których chcesz się pozbyć?

Czy może chcesz usłyszeć nigdy niewyjawione tajemnice innych?

Miasto sekretów (Warszawa) to tygodniowe laboratorium poświęcone tematowi tajemnic, pełne niespodzianek i rozbudzające ciekawość!

Nabór uczestników do udziału w laboratorium skierowany jest do osób zaangażowanych w sztukę i praktykę performatywną, osób zainteresowanych socjologiczną i fizjologiczną interakcją - zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej oraz do tych, którzy są po prostu ciekawscy.

Zawiązana na potrzeby laboratorium grupa wyruszy w poszukiwaniu mrocznych tajemnic, skrywanych w zakamarkach pamięci. Dzięki wykorzystaniu narzędzi performatywnych, narracyjnych i wizualnych jej odkrycia ujrzą światło dzienne i zostaną wystawione na widok publiczny. Ujawnimy nieznane skutki tego, co zazwyczaj jest ukryte, a jednak wpływa na naszą podświadomość.

Podczas laboratorium w Warszawie, chciałbym podzielić się z uczestnikami moją praktyką artystyczną, wymienić poglądami i odkryć wiele nieoczekiwanych historii! - Michikazu Matsune

Będziemy wykorzystywać różne metody performatywne i przeplatać je opowieściami. Praca będzie podzielona na trzy etapy: 

1.) Wprowadzenie wybranych metod performatywnych, obejmujących działania i tworzenie narracji. Eksperymenty wokół tematyki tajemnic.

2.) Opowiadanie i wizualizacja historii uczestników w formie plakatu. Umieszczenie plakatów w przestrzeni miasta.

3.) Stworzenie interwencji performatywnych wokół naszych historii i tajemnic, zakończone publicznym performansem. Jednym z pomysłów jest grupa „szeptaczy”, którzy szepczą tajemnice do ucha odbiorców / publiczności.

Termin:

1-7 lipca 2019 r.

1-3.07 oraz 5-7.07 10:00-16:00 - praca laboratoryjna

4.07, godz. 19 - wspólne oglądanie performansu Michikazu Matsune “All Together”

Laboratorium zakończy się pokazem otwartym, a powstałe w wyniku pracy materiały wizualne zostaną zaprezentowane w przestrzeni miasta.

Miejsce:

Centrum Sztuki Współczesnej U-Jazdowski

Ul. Jazdów 2, 00–467 Warszawa

Termin nadsyłania zgłoszeń: 9 czerwca 2019 r.

Wyniki naboru: 14 czerwca 2019 r.

Decyzję o wyborze kandydatów podejmiemy na podstawie oceny zgłoszeń. Ze względu na specyfikę pracy uczestnicy muszą posługiwać się językiem angielskim na tyle sprawnie, aby funkcjonować niezależnie i swobodnie komunikować się z prowadzącym oraz z pozostałymi uczestnikami.

Jak aplikować?

Należy wypełnić w języku angielskim formularz elektroniczny dostępny na stronie: https://cialoumysl.typeform.com/to/Y1VjkD

Osoby spoza Warszawy mogą ubiegać się o stypendium na zwrot kosztów podróży.

Regulamin dostępny tutaj: http://2018.cialoumysl.pl/pl/download/regulamin_lab

 

Więcej informacji: k.sztarbala@cialoumysl.pl

 

Michikazu Matsune to performer i choreograf, który działa w różnych kontekstach i przestrzeniach – na deskach teatrów, w muzeach, miejscach publicznych i prywatnych. Chętnie posługuje się poetyckim absurdem, aby ukazać nasze społeczeństwo w krytyczny, ale i żartobliwy sposób. W interdysycplinarynych projektach bada takie tematy, jak relacje między ciałem a przedmiotami, działaniem a językiem, miejscem a zachowaniem. Michikazu Matsune pochodzi z Kobe w Japoni. Mieszka w Wiedniu.

Jego ostatnie solo „For Now” (2017) zainspirowane zostało osobistym doświadczeniem utraty rodziców. „Goodbye” z 2016 oparte jest na pożegnalnych listach napisanych przez różnych ludzi. „Dance, if you want to enter my country!” (2015) omawia historię afroamerykańskiego tancerza Abdura Rahima Jacksona, który został zmuszony do tańca podczas kontroli paszportowej na lotnisku. Kooperacja z rosyjskim artystą Maximem Ilyukhinem zaowocowała w 2015 roku przedstawieniem „Objective Point of View”. Bohaterowie pokazują w nim swoje osobiste historie w kontekście napięć pomiędzy przypisaniem kulturowym a tożsamością społeczną. „Mattress Pieces” z 2016 roku to spektakl na czterech tancerzy i materace. Eksploruje motyw materaca nie tylko jako miejsca do spania, ale też świadka miłości, marzeń i śmierci. Projekt „Homesick Festival” z 2017 roku polegał z kolei na serii występów w domach prywatnych. Przez wiele lat Matsune współpracował z austriackim artystą Davidem Subalem. W latach 2005-2012 rozwijali projekt „Store”, czyli sklep z występami na żywo, a w latach 2005-2009 „One Hour Standing” polegający na tym, że performerzy przez 60 minut stali nieruchomo przed zabytkami w 24 stolicach.

Od 2012 roku Michikazu Matsune wykłada performance, m.in. w Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz / Universität der Künste Berlin i Salzburg Experimental Academy of Dance.

Więcej na www.michikazumatsune.info

15 maja 2019