Pokazy filmów state-theatre #3 BERLIN oraz state-theatre #5 BEIRUT

Pokazy filmów state-theatre #3 BERLIN oraz state-theatre #5 BEIRUT autorstwa berlińskich artystów Daniela Köttera i Constanze Fischbeck z cyklu state-theatre – Bejrut, Berlin i Teheran.

5 października 2018, 18:30
Bilety

wstęp wolny

Miejsce
STUDIO teatrgaleria

Rozwinięcie

State-theatre (państwo teatr) to modułowy projekt artystyczny, który bada warunki dla sztuk performatywnych w sześciu miastach: Lagos, Teheranie, Berlinie oraz Detroit, Bejrucie i Mönchengladbach. Pierwsza trylogia koncentruje się na reprezentatywnej dla państwa architekturze teatrów narodowych i państwowych w Lagos, Teheranie i Berlinie, które tymczasowo utraciły swoją zamierzoną funkcję społeczną i polityczną. Druga trylogia analizuje alternatywne miejsca spotkań w zmieniających się nieustannie miastach oraz performatywne walory przestrzeni publicznych w Bejrucie, Detroit i Mönchengladbach.

Jak stworzyć miejsce dla twórczego życia kulturalnego po zakończeniu epoki klasycznej architektury teatralnej? Każde przeprowadzone przez twórców filmów studium przypadku wychodzi od miejsc, które pozbyły się funkcji społecznych: opuszczonych obszarów, placów budowy, nieużywanych lub reinterpretowanych budynków – pustych przestrzeni w miejskiej tkance, oraz budynków, które miały być symbolicznymi miejscami zgromadzeń artystycznych: teatrami. „Teatr” staje się tu po prostu synonimem symbolicznego miejsca spotkań.
www.state-theatre.de

1.10.2018, g. 20.00
Pokaz filmu state-theatre #2 TEHERAN
(pokaz w ramach "Wieczoru młodych arabskich artystów")

5.10.2018, g. 18.30 | wstęp wolny | mikro scena
Pokaz filmu state-theatre #3 BERLIN

2014, HD, 65 min
udział biorą: Rani al Raji, Amira Soleh, Antoine Moultaka, Karim Makarem, Nesrine Khoder, Maxime Hourani

Architektura śródmieścia Bejrutu jest odbiciem podzielonego klasowo społeczeństwa; nie ma tu powszechnie dostępnej przestrzeni publicznej. Są ruiny z okresy wojny domowej obok nieużywanych teatrów i kin, rekonstrukcje obok pustych przestrzeni, butiki projektantów obok pustostanów, wojskowe barykady obok przybytków religijnych. I w samym centrum „Plac Męczenników”, przestrzeń symboliczna, niemożliwy „teatr narodowy dla Libanu”. Sześcioro bejrutczyków towarzyszy kamerze podczas godzinnego spaceru po centrum miasta i opowiada o przestrzeni pomiędzy zabudowanym, przemienionym i zburzonym, która jest ich osobistą „sceną teatralną”.

5.10.2018, g. 19.00 | wstęp wolny | mikro scena
state-theatre #5 BEIRUT

2011, HD, 22 min
udział biorą: Hermann Heisig, Elpida Orfanidou

Staatsoper Unter den Linden to najstarszy budynek teatralny w Berlinie, zbudowany w 1741 roku. W swojej historii reprezentował najbardziej przeciwstawne systemy polityczne, od Cesarstwa Niemieckiego do narodowego socjalizmu i socjalizmu okresu NRD. Jego układ architektoniczny był kilkakrotnie zmieniany i rekonstruowany. Od września 2010 roku Opera ponownie stała się placem budowy na kilka lat. Po trwających rok gorących debatach przedstawiciele państwa wybrali architektów, których zadaniem było zachowanie neorokokowego układu budynku. Robotnicy wkroczyli na scenę.

Informacje