Pokaz filmu state-theatre #2 TEHRAN

Pokaz filmu state-theatre #2 TEHRAN autorstwa berlińskich artystów Daniela Köttera i Constanze Fischbeck z cyklu state-theatre – Bejrut, Berlin i Teheran.

1 października 2018, 20:00
24 min.
Bilety

Pokaz stanowi część "Wieczoru młodych artystów z krajów arabskich"

Miejsce
STUDIO teatrgaleria

Rozwinięcie

State-theatre (państwo teatr) to modułowy projekt artystyczny, który bada warunki dla sztuk performatywnych w sześciu miastach: Lagos, Teheranie, Berlinie oraz Detroit, Bejrucie i Mönchengladbach. Pierwsza trylogia koncentruje się na reprezentatywnej dla państwa architekturze teatrów narodowych i państwowych w Lagos, Teheranie i Berlinie, które tymczasowo utraciły swoją zamierzoną funkcję społeczną i polityczną. Druga trylogia analizuje alternatywne miejsca spotkań w zmieniających się nieustannie miastach oraz performatywne walory przestrzeni publicznych w Bejrucie, Detroit i Mönchengladbach.

Jak stworzyć miejsce dla twórczego życia kulturalnego po zakończeniu epoki klasycznej architektury teatralnej? Każde przeprowadzone przez twórców filmów studium przypadku wychodzi od miejsc, które pozbyły się funkcji społecznych: opuszczonych obszarów, placów budowy, nieużywanych lub reinterpretowanych budynków – pustych przestrzeni w miejskiej tkance, oraz budynków, które miały być symbolicznymi miejscami zgromadzeń artystycznych: teatrami. „Teatr” staje się tu po prostu synonimem symbolicznego miejsca spotkań.
www.state-theatre.de

1.10.2018, g. 20.00
Pokaz filmu state-theatre #2 TEHRAN
(film pokazywany w ramach "Wieczoru młodych arabskich artystów")
2011, HD, 24 min
udział biorą: Sara Reyhani, Arezou Hosseini, Behrooz Gharibpour

Vahdat Hall to pierwsza i jedyna klasyczna siedziba opery i baletu w Teheranie. Budowa gmachu została zlecona w 1966 roku przez reżim szacha, a jego główna sala przypomina Operę Wiedeńską. Motywy dekoracyjne przywodzą na myśl formy rodem z Persepolis, najbardziej reprezentatywnej architektury starożytnego imperium perskiego. Przez trzynaście lat w sali tej gościł klasyczny repertuar baletowy i operowy, choć archiwum Vahdat Hall nie przechowuje żadnych zapisów z tego okresu.

Kadr 1: Od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku w Vahdat Hall nie odbywały się spektakle operowe i baletowe.
Kadr 2: Tancerka Sara Reyhani w 1999 roku na scenie Vahdat Hall zaprezentowała się jako solistka pierwszego pokazu tzw. ruchu rytmicznego.
Kadr 3: W roku 2004, z inicjatywy prywatnej, dawne warsztaty Vahdat Hall zostały przekształcone w teatr lalkowy. Dziś jedyną sceną wystawiającą spektakle operowe w Iranie jest Ferdosi Hall. Obecnie nie ma planów przywrócenia Vahdat Hall pierwotnej funkcji siedziby baletu i opery.

 

kolejne pokazy z cyklu state-theatre 5 października

5.10.2018, g. 18.30, wstęp wolny
Pokaz filmu state-theatre #3 BERLIN

5.10.2018, g. 19.00, wstęp wolny
state-theatre state-theatre #5 BEIRUT

 

 

Informacje