Sorry

Dwójka performerów bada pojęcie „pasożyta”. Punktem wyjścia jest niedemokratyczność spotkania zbudowanego na nierównych zasadach.

4 października 2018, 18:00
120 min.
Bilety

40-30 zł

Miejsce
STUDIO teatrgaleria
Kup bilet

Rozwinięcie

Dwójka performerów skupia się na badaniu pojęcia „pasożyta”. Punktem wyjścia jest niedemokratyczność tego spotkania, opartego na nierównych relacjach. To zarazem studium relacji pomiędzy jednostkami w społeczeństwie.

Anita i Greg zawieszają się na sobie, gryzą się nawzajem, zahaczają o siebie, wyciskają z siebie nawzajem ostatnie soki. Pasożytują i przepraszają. Eksploatują i wyrażają skruchę. Koegzystują w nierozerwalnym i niedemokratycznym połączeniu, gdzie każdy ruch jest częścią nieskończonego łańcucha intencji i reakcji.

Tak opisuje spektakl polska choreografka i tancerka Anita Wach, związana ze słoweńską grupą Via Negativa i stojąca za powstaniem spektaklu Sorry. Pomysł, by przyjrzeć się figurze pasożyta, inspirowany jest książką francuskiego filozofa Michela Serresa oraz jego koncepcją relacji i komunikacji: według niego każda relacja jest pasożytnicza, a każda komunikacja zbudowana z zakłóceń.

Pasożyt. To ten, który je z cudzego stołu. Wykorzystuje, eksploatuje, używa, nadużywa, okupuje, dewastuje, wdziera się, podczepia. To ta, która nic nie daje w zamian, nic nie oferuje, niczego nie buduje, nikomu się nie odwzajemnia, niczym się nie dzieli, dla nikogo się nie poświęca.

Twórcy spektaklu podkreślają, że żyjemy w czasach brutalnej celebracji siły. To czasy kredytów, długów, paktów, czasy podporządkowania, manipulacji i wzajemnej zależności. Trudno rozpoznać pasożyta, wskazujemy siebie nawzajem, nazywamy innych intruzami, staramy się bronić swojej integralności, bez ustanku skaczemy sobie do gardeł, a potem nieustannie wszystkich za wszystko przepraszamy. Przed naszymi oczami majaczy kusząca wizja pełnej suwerenności.

Jednak jeśli nie istnieje żadna inna relacja, jak tylko ta oparta na wzajemnym pasożytnictwie? Dla przywoływanego w spektaklu Michela Serresa pasożytnictwo jest podstawą istnienia wszystkich istot. Pasożytnictwo to strategia przetrwania. Pasożyt odrzuca przemoc, pragnie dobrostanu swojego żywiciela, tak samo jak swojego. Chce żyć z nim w harmonii tak długo, jak długo organizm gospodarza nadaje się do konsumpcji.

Wolność pasożyta ma swoją cenę: pasożyt jest wolny wtedy, gdy jest nieruchomy, zahibernowany, podporządkowany prawom natury. Jest wolny tak długo, jak organizm, który zamieszkuje (partner, rodzina, miasto, państwo, kontynent, Ziemia) jest w stanie się poruszać, oddychać i tworzyć.

Sorry jest częścią cyklicznego projektu Parasite Now o tematyce pasożytnictwa i zależności, zainicjowanego w 2017 roku pracą Biedny Pokoik Polskiej Wyobraźni w wykonaniu duetu TukaWach.

 

Informacje