Hamdi Dridi, Yara Boustany, Bassam Abou Diab

Młodzi artysci z krajów arabskich

Hamdi Dridi (Tunezja- Francja)
trailer

Tunezyjski tancerz, karierę rozpoczął w The Sybel Ballet w Tunisie, na czele którego stał Syhem Belkhodja. Następnie zaczął tworzyć w duecie z Maguy Marin i współpracować z CNDC Angers (Francja). W swojej pracy z ruchem wykazuje się wyjątkową wrażliwością na muzykalność głosu i dźwięków, a także na tekst. Z udziałem tych narzędzi próbuje oswoić ciało, aby uzyskać napięcie między ruchem, a teatrem. Rozwijał styl choreograficzny w ramach studiów magisterskich  Międzynarodowego Instytutu Choreograficznego ICI-CCN w Montpellier  w l. 2015-2017. Hamdi pozostaje aktywny na francuskiej, europejskiej i maghrebskiej scenie tanecznej,  realizując unikalną wizję „artysty-robotnika”. Po solo TU MEUR (S) DE TERRE, w 2018 roku zrealizował projekt LISTEN (YOU) SEE.

***

Bassam Abou Diab (Liban)
trailer

Libański tancerz i choreograf zajmujący się tańcem ludowym i współczesnym. Studiował teatr na Uniwersytecie Libańskim. Od wielu lat tańczy z Omarem Rajehem  i jego grupą Maqamat. W ramach intensywnego treningu tanecznego Takween współpracował też z takimi choreografami jak, Marcel Leemann, Emilyn Claid, Thierry Smith, Hooman Sharifi, Benoit Lachamre, Marco Cantalupo, Gilles Jobin, Kristina De Chatelle, Damien Jalet, Franceso Scavetta i Nacera Belazza, żeby wymienić tylko kilka. Bassam Abou Diab jest artystą stowarzyszonym z Maqamat i siecią APAP.
 

***

Yara Lucia Afram Boustany (Liban)
trailer

Libańska choreografka, performerka i artystka cyrkowa mieszkająca w Bejrucie. Interesuje ją obszar, w których teatr spotyka się z aktorstwem fizycznym i tańcem. Po uzyskaniu dyplomu audiowizualnego w ALBA (Academie Libanaise des Beaux Arts), Yara Boustany kontynuowała studia w CAU Theatre and Circus School w Hiszpanii. W 2015 roku założyła Amalgam - przestrzeń dla wykonawców z obszaru tańca, sztuk cyrkowych i teatru, aby rozwijać swoją praktykę. Brała udział w krajowych i międzynarodowych przedstawieniach, w tym solowych: Astroturf i One day - One Night - Beirut, z których ostatnie miało swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Solotanz w Niemczech. W sierpniu 2017 r. Otrzymała grant od Afac - Arabskiego Funduszu na rzecz Kultury i Sztuki.

Tunezja- Francja | Liban